Розрізнення політичного тиску центральної влади на місцеве самоврядування і реальної боротьби антикорупційних органів з корупцією є важливим на тлі безпрецедентного тиску Києва на мерів упродовж останнього року, пише редактор тернопільського видання Politerno Андрій Щесняк у тексті “Маямський маєток доньки мера Тернополя. НАБУ та САП відкрили провадження”.
За словами журналіста, останній рік був дуже складним для місцевої влади. Окрім значного тиску, у останні місяці центральна влада ще й розпочала процес позбавлення місцевих бюджетів доходів від сплати військового ПДФО.
“Розслідування та усунення від посад мерів Чернігова і Рівного, обезголовлення Запоріжжя та Полтави, постійний тиск на київського голову Віталія Кличка, нещодавні обшуки в Андрія Балоги – все це не випадкові ланки одного ланцюга”, – зазначив Щесняк.
Він додав, що ілюзій про безгрішність зазначених міських голів не варто живити, проте в більшості випадків є “стійке відчуття цілеспрямованих дій на послаблення та приборкання неугодних” мерів перед потенційними виборами навесні 2024 року.
Автор звернув увагу, що до керівників міст з чіткою провладною позицією не виникають проблеми навіть у ситуаціях, які є набагато більш скандальними та кримінальними за чернігівський чи рівненський кейси.
“Цей тренд сьогодні дуже помітний, і тому силовикам, особливо тим, що зберігають максимальну незалежність від офісу президента, потрібно докласти максимум зусиль, аби громадяни повірили у чистоту намірів щодо переслідування представників місцевого самоврядування”, – наголосив Щесняк.
Журналіст вважає, що справа про елітну нерухомість доньки міського голови Тернополя Сергія Надала в Маямі може стати лакмусовим папірцем щодо незалежності Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, адже тернопільського мера в політичних колах впевнено називають людиною з орбіти офісу президента.
За словами автора тексту, численні порушення та маніпуляції в Тернополі під час будівельних робіт і публічних закупівель супроводжуються заявами про злочини, скаргами жителів, але будь-яка реакція з боку правоохоронних органів відсутня, у тому числі з боку НАБУ.
Щесняк розповів, що в березні 2021 року Вищому антикорупційному суду довелося зобов’язати НАБУ розслідувати можливі зловживання мера Надала після того, як бюро не внесло в Єдиний реєстр досудових розслідувань відомості за заявою про кримінальні правопорушення за трьома статтями – 191, 211 і 364 – Кримінального кодексу України. Схожа ситуація з відмовою від початку провадження сталася в 2019 році.
“За підозрілих обставин зумів мер Тернополя уникнути відповідальності й у «сміттєвій» справі, яка набула розголосу у серпні 2020 року після журналістського розслідування Politerno «Сміттєва афера десятиліття: фірма, яку у Малашівці завів Сергій Надал, масово приймає відходи з сусідніх областей». За наявними даними, справою займалося Державне бюро розслідувань, вплив на яке центральні ЗМІ приписують заступнику голови офісу президента Олегу Татарову. Понад те, за даними все того ж Politerno, саме у цій справі й відбулася перша «понятійна» комунікація Банкової з міським головою Тернополя напередодні місцевих виборів”, – написав редактор Politerno.
Він також вказав на партнерські відносини Надала з головою Тернопільської ОВА Володимиром Трушем. Після призначення останнього в Тернополі заговорили про «новий дах» мера від центрального керівництва держави.
Щесняк зазначив: “У політичних колах одразу поширилася інформація про давні приятельські стосунки нового очільника області з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, з яким він встиг попрацювати на рідній Івано-Франківщині. Те, як зухвало й безкарно почав діяти Сергій Надал, особливо під час війни, лише додало ваги підозрам про «індульгенцію» від Києва”.
САП відкрила кримінальне провадження щодо міського голови Тернополя
На його думку, у справі щодо можливого незаконного збагачення міського голови Тернополя НАБУ і САП мають чудову можливість довести свою непідконтрольність владі.
Журналіст зауважив, що в антикорупційних органів налагоджене тісне співробітництво зі США, де і виявили розкішну нерухомість родини Надала. Він, зокрема, нагадав, що влітку 2023 року все керівництво антикорупційної системи нашої країни було з візитом у Вашингтоні.
“Однією з ключових тем під час зустрічей із представниками адміністрації Білого дому було обговорення посилення незалежності антикорупційної системи України, а також тих проблем, які в цій сфері виникають. Що ж, м’яч на полі антикорупційників, слідкуємо, вболіваємо…” – підсумував Щесняк.