8 лютого 1990 року Рада Міністрів Української РСР прийняла постанову № 25 “Про створення державного заповідника “Медобори” у Тернопільській області”. Сьогодні природний заповідник святкує день свого заснування.
Про це пишуть на сайті “Ровесник”.
– “Медобори”– добре відома серед науковців та природолюбів в Україні та за її межами установа, площею 9516, 7 га, що підпорядковується Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України. За новим адміністративним поділом територія природного заповідника “Медобори” розташована на землях чотирьох об’єднаних територіальних громад двох адміністративних районів Тернопільської області: Гримайлівської і Гусятинської Чортківського району та Скалатської і Підволочиської Тернопільського району, – повідомляють на сторінці заповідника в соцмережі.
Заповідна територія – унікальна тим, що розташована в найкраще збереженій частині Товтрового кряжу – бар’єрного рифу, сформованого близько 20 млн. років тому на дні Сарматського моря. Прижиттєве положення та природна структура давніх морських організмів з вапняковим скелетом добре збереглися у медобірських вапняках. Це робить Товтрову гряду одним із найцінніших геологічних об’єктів Європи. Разом з тим на території заповідника “Медобори” є неповторні природні комплекси: Товтрове пасмо та бокові останці, каньйоноподібна долина річки Збруч, печери, ліси, степові та наскельно-степові ділянки та цінні рукотворні історико-культурні об’єкти, які не мають аналогів в Україні: язичницькі святилища ХІ-ХІІІ ст., дольмен, давньоруські поселення, цілющі джерела.
За роки існування у “Медоборах” є значні напрацювання з охорони та збереження цінних ландшафтів, рідкісних представників флори і фауни. Природний заповідник “Медобори” сьогодні є одним із наукових центрів вивчення та збереження біорізноманіття та екологічної освітньо-виховної діяльності в регіоні. Для належного контролю та охорони території організовано три природоохоронні науково-дослідні відділення (ПНДВ): Вікнянське, Городницьке, Краснянське.
Колектив заповідника 32 роки поспіль проводить велику роботу із збереження і примноження багатств рідного краю, покращення екологічної ситуації в регіоні та формування екологічної свідомості всіх верств населення.