«Я вийшла з кабінету, мене зразу на каталку, на ходу почали роздівати, вдівати цей операційний халат, ставити всі ті катетери, кров брати … але вже було запізно». Після кесаревого розтину померла дитина, хлопчик. Це сталося ще 7 лютого 2025 року у Тернополі. Чоловік із дружиною переконані, саме непрофесійні дії лікарки призвели до непоправного.
До редакції «20 хвилин» звернулося подружжя. Чоловік і дружина захотіли розповісти про свій трагічний досвід, аби, за можливості, вберегти інші родини. Редакції відомі імена та прізвища, назви лікувальних установ, але за бажанням подружжя, а також тому, що зараз триває слідство, ми їх не називаємо.
Нагадаємо, після кесаревого розтину померло немовля у Тернополі. Родина викликала поліцію до медзакладу. Правоохоронці розпочали слідство за ч. 2 ст. 140 (неналежне виконання професійних обов’язків медичним працівником, якщо це спричинило тяжкі наслідки для малолітньої особи) Кримінального кодексу України.
— За попередньою інформацією, тернополянці у одному із медзакладів області провели кесарів розтин. Проте дитина не вижила. Поліцейські з’ясовують всі обставини події. Причина смерті дитини буде встановлена після проведення судово-медичної експертизи, — зазначали в поліції Тернопільщини.
Вагітність проходила добре
Подружжя про вагітність дізналось 14 липня 2024 року. А вже 19 числа дружина пішла до комунального медзакладу ставати на облік. Там, розповідає, порадили лікарку І.Я. (далі лікарка), до якої і стала на облік.
— У мене була прекрасна вагітність, мене нічого не турбувало. По скринінгах теж все було добре, з дитиною, зі мною, всі аналізи були в нормі, — розповідає жінка.
Лікарка, яка вела вагітність, працює у двох медзакладах. Зранку приймає у приватній клініці, після — у комунальній (далі — КНП), пояснює співрозмовниця. Оскільки подружжя переконували, що у приватному медзакладі сучасніша апаратура, всі УЗД вирішили робити саме там. При цьому на обліку вагітна перебувала саме у жіночій консультації комунального закладу.
— Після третього УЗД скринінгу, за півтора тижні до смерті дитини, лікарка призначила мені порошок (назву свідомо не вказуємо). Тиждень часу я пила його один пакетик в день, так, як вона мені його призначила.Через тиждень знову прийшла на обстеження, це було в понеділок. Вона сказала, що потрібно збільшити дозу і приймати ліки двічі на день, тобто ранок і вечір. Я почала з понеділка і по четвер приймала його так два рази, — пригадує жінка.
Все було добре до п’ятниці.
Зранку, 7 лютого, пригадує, вона прокинулась перед 8.00. Пішла в туалет і побачила, що у неї почалась кровотеча. Одразу зателефонувала до своєї лікарки. Жінка перебувала на 35 тижні вагітності.
— Лікарка сказала, що її зараз немає в (КНП), а мене потрібно обстежити, зробити УЗД, то сказала їхати до неї до приватної клініки. Я почала збиратися і за пару хвилин вона передзвонила і сказала, що можна їхати в (КНП), там буде лікарка М. Кажу, добре, я їду в (КНП). Вона мені знову передзвонила і сказала, що М. не може мене прийняти, треба їхати таки у приватну. Я кажу добре і питаю, що потрібно мати з собою? Сказала: тапочки, халат, засоби гігієни, бо можуть покласти в патологію. Як ми згодом дізналися, Лікарка М. — це лікар-УЗД, що вона взагалі у декретній відпустці, виходить по своїх людях і в принципі не могла мене тоді оглядати, — веде далі жінка.
Просиділа під кабінетом
Вагітна викликала таксі і о 8.55 вже була під кабінетом лікарки у приватному закладі. Час жінка пам’ятає добре, адже в цей період переписувалась із чоловіком і все детально описувала. Його не було у місті тієї п’ятниці.
— Я лікарку набрала, сказала, що вже є, вона попросила зачекати, бо в неї відвідувачка. Чекала 30-40 хвилин, десь 9.40 я зайшла в кабінет. Вона мені почала робити УЗД. Я питаю: «Що там?». Вона сказала, що все добре, сердечко є. Питаю, а кров від чого? Вона сказала, що від того порошка дуже розрідилася кров і пішли такі виділення, але не переживайте, все добре. До останнього вона мене заспокоювала, що у мене все добре, що мене просто покладуть у патологію, щоб прокапатись, — говорить дружина.
— Але вона знала, що дружина їде, могла вже якось… бо це є екстрена ситуація, при якій дружина взагалі не мала нікуди їхати, а викликати швидку, як ми вже згодом дізналися, — розповідає чоловік.
Перед УЗД лікарка, як запевняє співрозмовниця, дала вагітній дві пігулки. Зі слів жінки, це були кровоспинні. Вона випила одну із них. Після огляду медикиня обіцяла відвезти пацієнтку у комунальний заклад, щоб оформити її у патологію.
Жінка розповідає, що лікарка на власному авто завезла її в КНП, де вони були вже об 11.05 год. Дорогою медикиня ще замовила вагітній доставку їжі, бо та не снідала. Хоча, пояснює, їй не хотілось їсти, вона була шокована від ситуації, і до того ж болів живіт.
— Коли ми приїхали, ця лікарка взяла мене до себе в кабінет, поміряла мені тиск, він ще був в нормі, поміряла окружність живота, зважила, і ми пішли оформляти документи в патологію, у приймальне відділення. Там я ще трохи зачекала, бо оформляли жінку, яка була переді мною. Лікарка сказала, що вже приїхала доставка їжі, я ще пішла забрала цю доставку. Посьорбала бульйону з картоплею у неї в кабінеті. Ми прийшли в приймальне відділення, почали оформляти документи. Лікарки в цей час біля мене не було. Вона прийшла через деякий час і сказала, що наполягла, щоб мені ще тут провели УЗД, — пригадує дружина.
Терміново в операційну
Все і вирішилось під час другого огляду.
— Ми прийшли на це УЗД, якась інша працівниця почала мені його робити і все було дуже скоро… вона сказала до моєї лікарки, що тут і доплерів не потрібно, і так все видно. Серцебиття вже було слабке, це те, що вона сказала, пішло відшарування плаценти і терміново треба в операційну. Я вийшла з кабінету, мене зразу на каталку, на ходу почали роздягати, вдівати цей операційний халат, ставити всі ті катетери, кров брати … я вже цього не пам’ятаю добре, забрали на операцію. Але як виявилось, вже було запізно, — розповідає жінка.
Так подружжя втратило дитину. Як їм повідомили, малеча була мертвонародженою. Під загрозою було навіть життя матері, але її вдалося врятувати.
— Лікар сказав, що в операційній він вже не прослуховував серцебиття дитини, — говорить чоловік.
Два результати УЗД
У подружжя є багато запитань. Чому вагітна із кровотечею так довго чекала у коридорі на прийом лікарки у приватній клініці. Чому заспокоювала і казала, що все добре, коли треба було терміново діяти. Адже навіть коли вагітну привезли в комунальний заклад, минуло більше години, перш ніж зробили друге УЗД і вже терміново везли в операційну.
Зі слів подружжя, після першого УЗД того дня лікарка запевняла, що все добре. Тому, так би мовити, ніхто нікуди і не спішив. І в патологію оформляли за висновком першого УЗД, яке зробили ще зранку у приватній клініці. Цей висновок лікарка тоді вагітній на руки не видала, але жінка встигла його сфотографувати.
— Висновку УЗД вона не дала, але коли ми спустились на перший поверх я зняла бахіли і почала її очікувати. Лікарка ще мала переодягнутися, а УЗД висновок вона поставила збоку біля мене на диванчику. Я висновок собі сфотографувала, — пояснює дружина.
А чоловік продовжує розмову.
— Опісля ми вже були в (приватній клініці). Хотіли висновку, щоб вони нам ще раз паперовий дали. Нам дали зовсім інший висновок, де вже є гематома, багатоводдя, і те, що вона (лікарка) направляє на патологію. У першому висновку немає такого взагалі, а саме за ним дружину мали класти в патологію, де все було ніби нормально, гематом немає, — говорить чоловік.
Подружжя надало «20 хвилин» фото першого УЗД, яке зробили дружині 7 лютого, і другий, паперовий варіант, який подружжю видали у приватному медзакладі пізніше за той же день.
Так, у першому висновку зазначено: «Вагітність по фотометрії 32 тижні і 5 днів. Порушення матково-плацентарної та плодово-плацентарної гемодинаміки. Локальний тонус матки». Під висновком мокра печатка лікарки.
В іншому висновку УЗД зазначено: «Вагітність 34 тижні і 3 дні за даними першого УЗД. Вагітність по біометрії 33 тижні і 2 дні. Гемодинаміка артерії пуповини за високо-резистентним типом. Ретроплацентарна гематома. Багатоводдя. Рекомендовано: госпіталізація в КНП…». Під висновком стоїть підпис без печатки.


На обох результатах УЗД, наданих редакції подружжям, стоїть дата — 7.02.2025. В обох висновках вказано серцебиття плода: ЧСС – 115 ударів на хвилину.
Що кажуть у медзакладах
Редакція звернулась за коментарем до комунального закладу, де вагітна стояла на обліку і де їй проводили кесарів розтин. Головний лікар повідомив, що не коментує ситуацію, адже триває слідство. Але зазначив: «Наскільки я знаю, справу поліція відкрила не по нас».
Зателефонували і до самої лікарки. Вона також від коментарів відмовилась, зазначивши, що триває внутрішня перевірка.
У приватному медзакладі своєї вини у тому, що сталося, теж не вбачають.
«Пацієнтка прибула до медзакладу самостійно без попереднього запису, про що повідомила лікаря УЗД. Завершивши прийом попередньої пацієнтки, лікар провела ультразвукову діагностику пацієнтці. На час проведення діагностики серцебиття плода було в межах фізіологічних норм, а загальний стан жінки — задовільний. Після обстеження пацієнтці було рекомендовано госпіталізацію до перинатального центру задля проведення додаткових обстежень».
Наразі лікарка продовжує працювати, підтвердили редакції в обох медзакладах. Причин відстороняти її від роботи не бачать, адже слідство ще триває і нікому про підозру не повідомляли.
Як уточнили у поліції, призначили перевірку в управлінні охорони здоров’я ОВА. Звідти ще немає відповіді. Потім правоохоронці будуть призначати відповідні експертизи.
«20 хвилин» продовжить стежити за цією справою, що встановить слідство і чи вручать комусь підозру. Невдовзі ми також готові оприлюднити назви установ, про які йдеться в тексті.
Карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.