Вівторок, 15 Липня, 2025
Немає результатів
Показати всі результати
Тернопільська правда
  • Новини
  • Події
  • Суспільство
  • Політика
  • Економіка
  • Корупція
  • Кримінал
  • Скандал
  • Інтерв’ю
  • Блоги
  • Новини
  • Події
  • Суспільство
  • Політика
  • Економіка
  • Корупція
  • Кримінал
  • Скандал
  • Інтерв’ю
  • Блоги
Немає результатів
Показати всі результати
Тернопільська правда
Немає результатів
Показати всі результати
Головна Головне

25 мільйонів витратили на “Ситуаційний центр” у поліції Тернопільщини: звідки гроші і чому їх не можна було дати на дрони

Опубліковано Іван Тернопільський
15.04.2024
A A
25 мільйонів витратили на “Ситуаційний центр” у поліції Тернопільщини: звідки гроші і чому їх не можна було дати на дрони
FacebookTwitterTelegram

Аби провести експертизу ДНК, відтепер не потрібно їхати до столиці чи іншого міста. Все зроблять на місці, і за півтори години буде результат. Чи шукатиме поліція ухилянтів, а також їхні авто за допомогою надсучасного відеообладнання, — читайте у матеріалі 20 хвилин. Новий Ситуаційний центр з надсучасним обладнанням, яке допомагатиме оперативно розкривати злочини, шукати викрадені авто та дітей, що загубились, а також ідентифікувати будь-яку особу та автомобілі, презентували у поліції Тернопільщини.

Гроші — з трьох бюджетів

Поки що переобладнання та облаштування обійшлось у 25 млн грн., повідомив «20 хвилин» очільник поліції Тернопільщини Сергій Зюбаненко. Поки що, бо не виключено, що невдовзі до системи не додаватимуть нові камери, а це потягне нові витрати. Кошти виділяли із державного, місцевих та обласного бюджетів. Чи отримають за це певні превенції владні структури, чи закриватиме поліція тепер очі на їхні огріхи та зловживання і чому ці кошти не можна було спрямувати на допомогу армії, — відповів на запитання «20 хвилин» Сергій Зюбаненко.

Ситуаційний центр тепер займає практично весь перший поверх приміщення головного управління Нацполіції в області. У холі монітор, де одна одну змінюють фото з інформацією про загиблих героїв. Попереду — стійка з черговим. За ними — кімната прийому громадян. Й одразу поруч — дитяча ігрова кімната, де вашу дитину припильнують, доки дорослі перебуватимуть у справах, в яких прийшли до поліції. Тут килимове покриття та мінімум безпечних меблів. А також все приладдя для малювання і іграшки — для діток різного віку і статі. До речі, з іграшкових автомобілів, яких тут чимало — тільки поліцейські.

Стіни у всіх приміщеннях — скляні. Тому всі, хто перебувають у Ситуаційному центрі, бачать, що відбувається навколо.

За дитячою кімнатою — нова ДНК лабораторія. Працює вона від грудня минулого року. І якщо раніше для ДНК досліджень потрібно було їхати до столиці чи інших великих міст, відтепер ДНК протестують на місці. І результат буде через півтори години. Гроші для облаштування 32 лабораторій в різних містах України виділяв уряд США. Зокрема й для Тернополя.

Від початку повномасштабного вторгнення ДНК дослідження стало вкрай необхідним для ідентифікації зокрема і безвісти зниклих військових. Взірці відбирають на місці, у лабораторії. Це може бути кров, тканина, волосся чи кістка. І особу за цими зразками ідентифікують.

Праворуч від входу розташовані приміщення служби 102. Тут щодня приймають по 800-900 звернень, половина яких стосується Херсонщини, адже саме у Тернополі від початку повномасштабного вторгнення фіксують всі виклики і з цієї області.

Працює після поранення

Серед операторів — тернополянин Назар Вікторовський. Чоловік втратив обидві ноги під Бахмутом, а зараз стажується для роботи у службі 102 поліції. Кажуть, так він може бути корисним, а в поліції тепер створені всі умови для працевлаштування осіб з інвалідністю. Тут є інклюзивні вбиральні та відсутні всі пороги, аби люди з обмеженими можливостями могли безперешкодно пересуватись приміщенням.

— Я працював машиністом тепловозу, рік був за кордоном, але вже 28 лютого 2022 року пішов добровольцем, — розповів Назар Вікторовський. — Влітку 2022 року втратив ноги, пройшов курс реабілітації та протезування у Нідерландах. Друзі підказали, що є така вакансія у поліції, я одразу погодився, бо роботу важко знайти.

Про поранення, яке отримав, Назар розповідає дуже стримано. Перебував на 2 поверсі у приміщенні містечка Часів Яр, поблизу Бахмута. Будинок обвалився, Назар провів під завалами 19 годин. Але, каже, Бог допоміг, і його витягли.

— Щоправда, кінцівки не врятували, але я радий, що залишився живим, — каже Назар і вперше посміхнувся, — тепер можу повернутись до роботи. Мати гарну роботу і бути корисним.

Поруч зі службою 102 — зброярня, до якої потрапити без спеціальних засобів неможливо. Тут потрібно пройти кілька етапів ідентифікації, зокрема й фейсконтроль.

Далі коридором, як кажуть у поліції, — серце Ситуаційного центру. Тут великий монітор — у всю стіну, навпроти — кілька десятків працівників за спеціальними комп’ютерами. На великий монітор стікається інформація зі всіх камер, які працюють в області.

Журналістам показали, як все працює. Скажімо, якщо зникла дитина, в комп’ютер завантажують її фото та опис, і система шукає за камерами, де зараз може бути згуба. Викрали авто, — завантажують дані і, як доводить практика, ефективність пошуків стовідсоткова. Сталась ДТП — тепер, скажімо, неможливо буде непомітно помінятись місцями з водієм чи, приміром, зняти номери з авто або змінити його положення. Водій утік з місця аварії, авто встановлять буквально за лічені хвилини. Камера має здатність збільшувати чи наближати зображення майже у півсотні разів, причому якість від цього не страждає. Скажімо, якщо взяти зображення камери, розташованої навпроти Надставної церкви, нам показали в режимі онлайн все, що коїться в  Кутківецькому лісі, на Дальньому пляжі чи Водній арені.

Чи шукатимуть на відео ухилянтів?

Повертаємо в інший бік — парк «Топільче». Тут зображення можна збільшити і розгледіти буквально все, що відбувається біля кожного дерева. Нам, до прикладу, показали кожного валютника на центральному ринку і чим вони займались в той момент. Результати вражають, адже чітко видно кожен рух, кожну дію та обличчя людей, яких, за потреби, без проблем ідентифікують. До речі, всі дані з камер архівуються і зберігатимуться близько 40 років.

Якщо говорити про результати, як все працює на практиці, — за допомогою нової техніки оперативно вирахували місцевих «підривників», які, вимагаючи чималі суми, закладали вибухівку. Знайшли чимало дітей та викраденого транспорту. Якщо свідки на ДТП, приміром, запам’ятали лише марку авто і її колір, всі дані введуть в систему, і на монітор видасть абсолютно всі авто за цими даними, які побачать всі камери в області.

Чи шукатиме поліція ухилянтів, а також їхні авто за допомогою надсучасного відеообладнання, — поцікавились журналісти.

— У нас справді робота проводиться, ми залучені в розшук і зараз на перших місцях у державі за кількістю знайдених, — каже Сергій Зюбаненко про тих, хто ухиляється від мобілізації. — Але я не вважаю, що нову систему потрібно використовувати на таке. У нас буде багато роботи. 24/7 система працює, щоб встановити особу і затримати її, а не займатись ухилянтами. Я думаю, що це питання другорядне і не акцентував би на цьому увагу.

Залучати людський ресурс та потужності системи, аби відшукати тих, хто ухиляється від мобілізації, Сергій Зюбаненко вважає недоцільним. І, як каже сам: як людина заховалась і не виходить з хати — її не знайдуть. А як ходитиме вулицями — його і так затримають.

Де взяли 25 мільйонів?

— На облаштування ситуаційного центру використали 25 млн грн., це розумні кошти, які ми отримали з трьох джерел фінансування: державного бюджету, місцевих і обласного, — повідомив Сергій Зюбаненко. — Потрібно було не тільки закупити систему та встановити її, а й підготувати приміщення, аби все повноцінно функціонувало. Всі закупівлі є в системі «Прозоро». Якщо порівнювати це з іншими системами безпеки, ця в рази дешевша, адже ми максимально залучали вітчизняних спеціалістів-виробників програмного забезпечення. Зрозуміло, що сервери, відеостіну не можна закупити в нас, тут європейські та американські виробники. Але ми все максимально здешевили.

Система не розрахована на те, що її запустили і вона працює. Вона постійно розвивається й удосконалюється. Скажімо, сюди мало не щодня долучатимуть нові камери, відповідно, проект зростатиме у вартості.

— Чи потрібно було це робити в такий час? Я вважаю, що так, адже залучені кошти не могли бути використані на інші потреби, — наголошує Сергій Зюбаненко. — До прикладу, — ми починали втілювати все з серпня 2023 року. Зрозуміло, що бюджети вже були розподілені наприкінці 2022 року — як на капітальні, так і на поточні видатки. Зрозуміло, ці кошти на Тернопільську область не були передбачені. Була необхідність перерозподілити ці гроші на інші області центри. Скажімо, з регіонів, які на той час були окупованими.

Ці кошти — цільові, і вони не могли бути використані на інші потреби, — наголошує пан Зюбаненко.

Щодо фінансування проекту органами місцевого самоврядування — воно раніше було не просто мізерним, а відсутнім взагалі. Пан Зюбаненко каже, що має з чим порівняти, і в інших областях, де раніше служив, програми були прийняті, а на потреби поліції виділяли в рази більші суми.

Чи підуть на поступки владі?

— До 2024 року, як і всі організації, ми сплачували ПДФО, наші підрозділи сплачували його в ті громади, де розташовані, — каже Сергій Зюбаненко. — А це близько 180 млн грн. в рік. Існують безпекові проекти в нашій державі, де керівники спілкуються з мерами і головами рад: якщо ми ці кошти сплачуємо, то чи маємо моральне право попросити не для себе, а для втілення в цих же громадах безпекових проектів? Поліцейський громади, камери відеоспостереження, поставити охорону в школах, де діти навчаються. Ми перевірили, на що витрачаються кошти з нашого ПДФО: зокрема на бруківку і премії чиновникам. А не на дрони і ЗСУ. То мав я моральне право звернутись до мерів і голів громад та запропонувати зробити у нашому ж місті безпековий проект — на наші ж кошти?

Якби ці кошти можна було скерувати суто на потреби армії, це зробили би. Але там прийняті свої програми з обороноздатності, і вони фінансуються, запевняє Сергій Зюбаненко. А якщо безпекова ситуація в місті буде на високому рівні — це великий плюс і для влади.

Проте вдячність за допомогу у втіленні безпекового проекту ніяк не позначиться на тому, що, скажімо, на певні дії влади закриватимуть очі, запевнив Сергій Зюбаненко.

— Давайте тут відверто: мухи окремо, котлети — окремо. Ніякої поблажливості бути не може, — запевнив Сергій Зюбаненко. — І ви самі зараз це і по нашому спілкуванню зрозумієте, що є питання, і по бюджету зокрема, та й за іншими темами.

Ірина Белякова. 

Джерело: 20 хвилин
Позначки: поліціяситуативний центр

Коментарі





Нещодавні дописи

kimis
Новини

Новий простір турботи від KIMS — тепер у Тернополі

15.07.2025
Скандал у Зборові: секретаря міськради звинувачують у вимаганні грошей, мер скликає голів фракцій
Новини

Депутати Зборівської міськради звільнили секретаря Олександра Парація, фігуранта кримінального провадження

15.07.2025
Сергій Надал: У Тернополі проводять ремонт бомбосховищ у школах і садочках
Головне

Надал проти “ура-патріотизму”: мер Тернополя уникає гучних ініціатив “Свободи”

15.07.2025
Наступний допис
Тернопільщина у десятці найкорумпованіших областей України

Тернопільщина у десятці найкорумпованіших областей України

Скільки заробив у 2020 році перший нардеп з Тернопільщини: Чайківських оприлюднив доходи

Донька і син нардепа Івана Чайківського стали власниками 137 гектарів землі

У Тернополі вночі обікрали магазин: винесли понад 30 тисяч гривень

На Тернопільщині викрили серійну шахрайку - “допомагала” з візами і роботою закордоном

Останні новини

kimis

Новий простір турботи від KIMS — тепер у Тернополі

3 години тому
Скандал у Зборові: секретаря міськради звинувачують у вимаганні грошей, мер скликає голів фракцій

Депутати Зборівської міськради звільнили секретаря Олександра Парація, фігуранта кримінального провадження

6 години тому
Сергій Надал: У Тернополі проводять ремонт бомбосховищ у школах і садочках

Надал проти “ура-патріотизму”: мер Тернополя уникає гучних ініціатив “Свободи”

11 години тому
МОН рекомендує розпочати осінні канікули у школах Тернопільщини з 15 жовтня

У Бережанській громаді можуть закрити дві сільські школи

13 години тому
Концерт Віталія Козловського спричинив ажіотаж. Але “на Степана Гігу прийшло більше”

Концерт Віталія Козловського спричинив ажіотаж. Але “на Степана Гігу прийшло більше”

15 години тому
Що нового з’явилось у декларації заступника голови Тернопільської обласної ради Ігоря Сопеля у 2023 році

Мільйонер Ігор Сопель отримав 87000 гривень «соціальної» допомоги

1 день тому
Osprey

Osprey — рюкзаки, які витримують усе: комфорт, якість, надійність

3 дні тому
Як вибрати дизельний мотоблок з повітряним охолодженням

Як купити бензиновий мотоблок – просто, вигідно, ефективно

3 дні тому
AD_4nXeDCZzg0mlYSZK1RHSzXD_Do02ZjQyUMV29zoroMKGA9EBZGsbL2G9vSeljBe5EViLAAVWnM7DBDkCK5EB9hrXowHS-3PjXOdelSLwqklUWUm_kFyHsYltKXtviKG-Y0DgS2-jRdQ?key=cKn1k5HwOsyw4XYGeumtmA

Фундаментальний аналіз для трейдера: основи та ключові принципи

3 дні тому
Ігор Гайдук

Ексзаступник начальника Тернопільської ОВА Ігор Гайдук вже за ґратами: апеляційний суд залишив вирок в силі

3 дні тому
Сергій Маловічко

В. о. директора Тернопільського мистецького коледжу Сергія Маловічка можуть позбавити вченого звання

3 дні тому
На Тернопільщині син судиться із мамою

Двох губернаторiв країни-агресора засуджено до 8 рокiв позбавлення волi

3 дні тому
Роман Книш

Керівника комунальної установи Тернопільської облради, підозрюваного в корупції, відправили під домашній арешт

3 дні тому
Богдан Бутковський

Через скандали з відкатами на Тернопільщині пропонують достроково зупинити дію програми «Турбота»

4 дні тому
Прокуратура Тернопільщини вимагає захистити пам’ятку архітектури в Микулинцях 

Прокуратура Тернопільщини вимагає захистити пам’ятку архітектури в Микулинцях 

4 дні тому

Корупція

Ексзаступник начальника Тернопільської ОВА Ігор Гайдук вже за ґратами: апеляційний суд залишив вирок в силі

Керівника комунальної установи Тернопільської облради, підозрюваного в корупції, відправили під домашній арешт

Підозрюють директора комунальної установи на Тернопільщині у хабарі 50 000 грн

І знову хабар, і знову Тернопільська обласна рада

Корупційний скандал у Білецькій ТГ: незаконна вирубка лісу на заповідній території

Аграрний скандал із доларами і суддями: суд не закрив справу ексдепутата Тернопільщини

Головне

У начальника Тернопільської ОВА – новий радник із безпеки та національного спротиву

Водна криза Тернопільщини: коли київські міністерства ігнорують критичний рівень падіння місцевих річок

На Тернопільщині в ніч на 9 липня працювала ППО

Дружина відомого волонтера Сергія Притули полюбляє розкішні і дорогі речі

Хто скільки з чиновників заробляє на Тернопільщині

Черговий підпал у дачному масиві на Тарнавського в Тернополі: дим накрив мікрорайон

Популярне

  • Дружина відомого волонтера Сергія Притули полюбляє розкішні і дорогі речі

    Дружина відомого волонтера Сергія Притули полюбляє розкішні і дорогі речі

    2142 поширення
    поширити 857 Tweet 536
  • Ексзаступник начальника Тернопільської ОВА Ігор Гайдук вже за ґратами: апеляційний суд залишив вирок в силі

    462 поширення
    поширити 185 Tweet 116
  • Тернопіль затопило після нічної зливи (Відео)

    221 поширення
    поширити 88 Tweet 55
  • В. о. директора Тернопільського мистецького коледжу Сергія Маловічка можуть позбавити вченого звання

    219 поширення
    поширити 88 Tweet 55
  • Хто скільки з чиновників заробляє на Тернопільщині

    373 поширення
    поширити 149 Tweet 93

Скандал

МОН рекомендує розпочати осінні канікули у школах Тернопільщини з 15 жовтня
Головне

У Бережанській громаді можуть закрити дві сільські школи

Опубліковано Іван Тернопільський
15.07.2025

24 липня депутати мають намір ухвалити рішення про припинення діяльності двох навчальних закладів у сільських населених пунктах...

Двоє адвокатів з Тернопільщини виманили у забудовника понад 2 млн доларів

Двоє адвокатів з Тернопільщини виманили у забудовника понад 2 млн доларів

09.07.2025
Дмитро Малик

Корупційний скандал у Білецькій ТГ: незаконна вирубка лісу на заповідній території

09.07.2025
Михайо Парацій

Міський голова Зборова та депутати хочуть позбутися скандального секретаря ради Олександра Парація

08.07.2025
Скандал у Зборові: секретаря міськради звинувачують у вимаганні грошей, мер скликає голів фракцій

Скандал у Зборові: секретаря міськради звинувачують у вимаганні грошей, мер скликає голів фракцій

07.07.2025

Усі права на інформаційні матеріали, розміщені на сайті «Тернопільська правда», захищені українським законодавством про авторське право та інші суміжні права. При використанні, передруку інформаційних та фото-,відеоматеріалів сайту, гіперпосилання на «Тернопільську правду» має міститися в першому абзаці тексту.

  • Контакти
  • Співпраця

© 2025

Немає результатів
Показати всі результати
  • Новини
  • Події
  • Суспільство
  • Політика
  • Економіка
  • Корупція
  • Кримінал
  • Скандал
  • Інтерв’ю
  • Блоги

© 2025