Українського експолітика та колишнього заступника глави Адміністрації президента і родича Віктора Януковича Андрія Портнова застрелили біля американської школи в районі Посуело, Мадрид. Про це повідомляють Reuters, ABC.es та джерела «Української правди».
За даними Reuters, напад стався о 9:15 за місцевим часом, коли Портнов відводив своїх двох дочок до американської школи. Невідомий стрілець, або, можливо, кілька осіб, здійснили щонайменше п’ять пострілів у голову та спину політика. Екстрені служби, які прибули на місце, констатували смерть через серйозні вогнепальні поранення.
ABC.es, посилаючись на очевидців, повідомляє, що кілер, імовірно, був одягнений у синій спортивний костюм із поясною сумкою та втік пішки в напрямку парку Каса-де-Кампо. Є свідчення про можливих спільників, зокрема осіб на мотоциклі, які могли прикривати вбивцю. Поліція Мадрида продовжує розслідування, наразі арештів немає.
Радіостанція Cadena SER зазначає, що Портнов жив неподалік від місця злочину. Інформацію про його смерть підтвердили джерела «Української правди» в оточенні політика та високопоставлене джерело у владі України.
Пригадаймо, у 2019 році значний резонанс мала історія з погрозами Андрія Портнова прокурору Олександру Божку (зараз очільник Тернопільської обласної прокуратури), який керував розслідуванням його справи. Через позицію суддів та Генпрокуратури цю справу “злили” І лише прокурор Божко продовжував «битву» за те, щоб соратник Януковича таки поніс покарання. Завдяки цьому скандалу уся країна дізналась про нездорову пристрасть Портнова до “собачих ротів”. Проте ця справа не про хворобливу уяву, а про можливість притягнути його до реальної кримінальної відповідальності, писав портал «24 новини».
Тоді ж Генеральний прокурор України Ірина Венедіктова пояснила, що справа щодо погроз, які Андрій Портнов регулярно відправляв прокурору Олександрові Божку закрита на основі експертизи.
“На підставі експертизи. СБУ не знайшло там (ознак кримінального правопорушення – ред.). Як я сказала після цього в інтерв’ю “Українській правді” – є речі, які ти для себе розумієш, що так правильно, так має бути, але це твоя суб’єктивна оцінка, а є ще об’єктивна реальність така, – відзначила Ірина Венедіктова».
Цим генпрокурор пояснював, що її відомство не брало участь у закритті справи – усе вирішилося через експертизу СБУ. Венедіктова зазначала, що дуже поважає прокурора Божка, якому погрожував Портнов. На її думку, він знає, де знаходиться і розуміє, що має робити. Венедіктова вважала, що на таких прокурорах має будуватися прокуратура, відзначили в УП з посиланням на Громадське.
Сам же Олександр Божко, який сьогодні обіймає посаду керівника Тернопільської обласної прокуратури, тоді розповів, що продовжує боротьбу, адже ніхто, навіть якщо він – Андрій Портнов, не має права погрожувати прокурору!
– Олександре Сергійовичу, розкажіть як розпочався ваш конфлікт з Андрієм Портновим, який свого часу був заступником керівника Адміністрації президента Януковича і мав стосунок до ухвалення диктаторських законів цього президента-втікача 16 січня?
– Це насправді не конфлікт, а на мою думку, був вчинений злочин щодо працівника правоохоронного органу під час виконання службових обов’язків, особою із застосуванням мобільного телефону, номером якого, станом на той час, володів користувач Андрій Портнов. Почалося це все з часів моєї роботи в Генеральній прокуратурі України. Тоді, з кінця 2016 року, я здійснював процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні за фактом певних можливих незаконних дій, і у цьому провадженні у 2014 році Андрію Портнову була оголошена підозра про вчинення кримінального правопорушення за статтею 191 ККУ , а у 2016 році воно було закрите. І під час нагляду, і активної роботи, моєї та слідчого, мені надходили погрози.
– Ви пригадуєте, коли отримали перші погрози?
– Так, перші погрози були в березні 2019 року на телефон у месенджері «Вотсап». Не буду передавати їх зміст, бо це некоректно, але під ними був підпис: «З повагою Портнов». Я відповів цій особі, що є гарантії незалежності прокурора, і, що таке неприпустимо. Тоді відразу звернувся до керівництва Генеральної прокуратури з відповідним рапортом, і з повідомленням до Ради прокурорів України про втручання в мою роботу. На підставі мого рапорту було внесено відомості про злочин у Єдиний реєстр досудових розслідувань та розпочато слідство за цим фактом. Спершу розслідування здійснювали органи Національної поліції. У квітні знову прийшло «повідомлення» , в цьому випадку – з матюками та погрозами насильства. Вони надійшли з того ж номера, з тим самим підписом, і там в тексті детально вказувалося, що зі мною зроблять, як зроблять і так далі. Я знову звернувся з відповідним рапортом до керівництва і до Ради прокурорів. Моє перше повідомлення не було взято до уваги, почекали, коли уже надійшли погрози другий раз, і відповідно, мій другий рапорт. Його також внесли в Єдиний реєстр досудових розслідувань і доручили Національній поліції розслідувати провадження. Ви зрозумійте, у мене є сім’я, маленька дитина і дружина, я переживав і переживаю за їхню безпеку.
– Наскільки я розумію, цим Андрій Портнов не обмежився і погрози надходили й надалі?
– Останні повідомлення з погрозами з номера телефона вказаного абонента приходили мені – 30 березня 2020 року. Тобто загалом на «Вотсап», мені писали – 22 березня, 3 квітня, 22 жовтня, 29 листопада, 4 грудня, 23 грудня 2019 року, 27 березня 2020, 30 березня 2020 року.
Також паралельно погрози і інформація щодо мене була опублікована у телеграм- каналі з обліковим записом «Андрій Портнов». Там даний користувач також писав образи, що так мені і треба, обіцяв, що посадить до в’язниці і так далі.
– Куди ви ще зверталися за допомогою?
– Оскільки вказана особа є адвокатом, я звертався зі скаргами два рази у Кваліфікаційну дисциплінарну комісію адвокатури Київської області з вимогою притягнути до відповідальності за порушення та позбавити права на зайняття адвокатською діяльністю. Перший раз вони відмовили в порушенні дисциплінарного провадження, але з цікавим формулюванням, що ніби то Рада прокурорів уже розглянула мої скарги і визнала, що там можуть міститися ознаки злочину. Тобто, свою відмову вони мотивували тим, що у мене є рішення Ради прокурорів, згідно якого випливає, що це не дисциплінарний поступок, а там є ознаки кримінального правопорушення, а вони цим не займаються. Пізніше я звернувся ще раз, все одно мені відмовили, описуючи, що адвокат не надав пояснення, а тому вважати, що це його телефон, і телеграм -канал, де були погрози, не можна, хоча мною було долучено і копію їхнього рішення і підтвердження, що саме цей абонент користувався цим номером.
– Які були ваші подальші дії?
– Я оскаржив це рішення до окружного адміністративного суду міста Києва. Позов розглядався, але потім – суддя просто відмовив. Зараз – на стадії апеляційного оскарження, матеріали в апеляційному суді і триває процес оскарження рішення суду.
– Чому особа, яка відкрито погрожує прокурору, досі ніяк не покарана?
– Ймовірно це пов’язано з впливом даної особи, адже потрібно бути сліпим, щоб не бачити його впливу та можливостей.
– Що ви збираєтеся робити далі?
– Боротися до кінця, оскільки вважаю, що ніхто не має права такого робити. Як на мене, безкарність нівелює принцип правової держави. Кожен за таке має бути притягнутий до відповідальності. І зрештою, як прокурори зможуть захистити когось, якщо вони не зможуть захистити себе? Тому я буду продовжувати боротися і домагатися справедливості та покарання.
Сайт Тернополяни, 10 лютого 2021 року.
Адвокат і активіст Роман Маселко зазначав, що Божко зареєстрував два кримінальні провадження через погрози Портнова, але ДБР і СБУ не провели належного розслідування. Божко подав скаргу до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), який прийняв її до розгляду. За словами прокурора, справа може стосуватися не лише його, а й усіх потерпілих від подібних порушень.
У 2020 році Портнов шантажував генерального прокурора Ірину Венедіктову, заявляючи про наявність компромату на неї. Того ж року т. в. о. директора ДБР Олександр Соколов визнав, що в правоохоронних органах діяли «групи впливу», які передавали Портнову таємниці слідства. Журналісти-розслідувачі, аналізуючи «плівки Вовка», встановили, що Портнов разом із головою Окружного адмінсуду Києва Павлом Вовком та ексглавою Офісу президента Андрієм Богданом впливали на звільнення голови Конституційного Суду Станіслава Шевчука у 2019 році. У 2018 році Портнов отримав в управління проросійський телеканал NewsOne, що посилило його вплив на інформаційний простір. У 2024 році він переписав свій маєток під Києвом на дітей, ймовірно, через санкції США.
Наразі іспанська поліція розслідує вбивство, розглядаючи різні версії, включно з можливою причетністю кількох осіб. Українські джерела припускають, що смерть Портнова може бути пов’язана з його проросійською діяльністю та санкціями США.
Довідково. Андрію Портнову було 51 рік. Він був відомим українським юристом і політиком, який обіймав посаду першого заступника глави Адміністрації президента Віктора Януковича у 2010–2014 роках. Портнов вважався ідеологом судової реформи того часу та мав значний вплив на українську систему правосуддя. За даними Мінфіну США, він «розвинув широкі зв’язки в судах і правоохоронних органах через хабарі», що дозволяло йому «вирішувати» судові питання та гальмувати судову реформу. Портнов брав участь у розробці так званих «диктаторських законів» 16 січня 2014 року, спрямованих на придушення протестів під час Революції Гідності. Після перемоги Майдану він утік з України, переховувався в Росії та Відні, але повернувся у 2019 році перед інавгурацією президента Володимира Зеленського. У червні 2022 року Портнов знову залишив Україну через пункт пропуску «Чоп (Тиса)» на Закарпатті, хоча підстави для виїзду під час воєнного стану залишаються невідомими. У грудні 2021 року США запровадили санкції проти Портнова та його благодійного фонду за «Зконом Магнітського» через причетність до масштабної корупції та порушень прав людини.
Джерела: Reuters, ABC.es, Українська правда, Слідство.Інфо, Тернополяни