Які доходи отримували і продовжують отримувати протягом воєнного стану працівники Тернопільської обласної військової адміністрації?
Після того, як оприлюднили вражаючі зарплати і премії, які нараховували працівникам апарату Тернопільської обласної ради, журналістам видання “Місто” стало цікаво, а скільки ж тоді з державного бюджету отримують фахівці ОВА. Але там цю інформацію вперто не хочуть розголошувати.
Стало відомо про премії голови обласної ради і його заступників у 2023 році
На нещодавньому брифінгу начальник ОВА Володимир Труш дещо привідкрив завісу таємничості і озвучив деякі цифри. Щоправда, так і не зрозуміло, про який саме рік він говорить.
“Загальна сукупна сума 77 мільйонів, яка в цьому році передбачена, до кінця року на виплату заробітних плат згідно калькуляційної тарифної сітки, де входять: надбавки, премії і все решта. Тобто це не про премії, це загальна сума.
Тепер проста математика. 77 мільйонів до кінця року це… це 2022 рік, тобто 2022 рік 77 мільйонів… поділіть на 510 працівників військової адміністрації і розділіть на 12 місяців, скільки вийде на одного. Знаєте скільки? 12,5 тисяч гривень. Це люди отримують з нарахуваннями”, – пояснив Володимир Труш.
Згадав очільник області і про воєнний стан, і навіть прирівняв себе та працівників установи до військових.
“Враховуючи те, що з 24 лютого 2022 року повномасштабне вторгнення і військова адміністрація перейшла під формування свого штату під генштаб України, тобто нам підписує штатний розпис Залужний, наші працівники з метою безпеки, вони повністю йдуть як прирівнюють до військовослужбовців. Тому розкривати зараз прізвища ми не маємо права.
Звертаюся до всіх засобів масової інформації. Якщо ви хочете отримати, наприклад, по моїй заробітній платі, я готовий дати по собі, тому що це інформація, яку я вирішую”.
Зазначимо, журналістка видання “Місто” двічі надсилала інформаційні запити щодо отриманих доходів як Володимира Труша, так і його заступників. Двічі отримала формальну відповідь, так би мовити, відписку. Тобто у відповіді не відмовили, але і запитувану інформації по суті так і не надали.
Але, припускаємо, що якби дійсно законодавчо було передбачено, що працівники ОВА прирівнюються до військовослужбовців і інформація щодо них є засекреченою, це повідомили б в офіційній відповіді на запит. Натомість, ніяких згадок про обмеження доступу до затребуваної інформації у зв’язку із введенням воєнного стану не було. Тобто в ОВА немає мотивованої підстави для відмови.
Шукаючи інформацію про судову і юридичну практику у таких випадках натрапляємо на статтю юристки, спеціалістки у сфері доступу до публічної інформації, членкині Координаційної ради при Омбудсмені для Центру демократії та верховенства права. Оксана Ващук-Огданська роз’яснює, як впливає дія воєнного стану на доступ до публічної інформації.
“Закон України “Про правовий режим воєнного стану” містить лише одну норму, і яка стосується строку оприлюднення проєктів актів розпорядників інформації. Йдеться про частину десяту статті 9 Закону:
У період дії воєнного стану на акти органів місцевого самоврядування, військово-цивільних адміністрацій та військових адміністрацій, а також їх посадових осіб не поширюються вимоги пункту 3 частини першої (у частині оприлюднення проектів актів), частини четвертої статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”.
Жодних інших норм, де б згадувався Закон №2939-VI (Про доступ до публічної інформації, – ред.) чи скасовувались передбачені ним правила, в Законі України “Про правовий режим воєнного стану” немає.
Видання “Місто” буде звертатися до відповідних органів з метою встановити, чи правомірними були відповіді Тернопільської обласної військової адміністрації на запитувану інформацію.
Ми переконані, дані про те, яку зарплату і виплати в цілому отримують працівники ОВА із держбюджету, тобто з податків українців, не можуть бути конфіденційними і ніяким чином не зашкодять національній безпеці. Але можуть допомогти жителям краю визначити, чи отримувані доходи чиновників співставні із якістю їхньої роботи. Особливо під час війни.
Премії для головних лікарів Тернополя: чому обласна рада витрачає державні кошти під час війни?