Голова ОСББ будинку на вулиці Довженка, 26 у Тернополі Павло Фундитус розповів Суспільному про результати замірів повітря у їхньому дворі, де триває реконструкція каналізаційного колектора. Нагадаємо, люди скаржилися на сморід із розритої каналізації.
За його словами, каналізація біля їхнього будинку в такому стані вже рік, тому мешканці багатоповерхівки звернулися до обласного Центру контролю та профілактики хвороб, щоб фахівці провели заміри шкідливих речовин у повітрі.
“Я так розумію, що тут є перевищення аміаку. Згідно норми, норма в нас є 0.02, а маємо 0.68. Робили заміри повітря всередині офісного приміщення, яке знаходиться безпосередньо 20 метрів від колектора. Потім я попросив, щоб вони зробили замір біля колектора, на що отримав відповідь, — вони не мають права там робити, тому що роблять заміри біля будинку і в будинку, якщо є потреба. Отримав відповідь через кілька днів, що виявили перевищення в приміщенні офісному. На вулиці не отримали жодних результатів, бо був сильний вітер, тобто була погода не для тих замірів”.
За якими показниками проводили заміри та які результати, кореспонденти Суспільного запитали фахівців обласного Центру контролю та профілактики хвороб. Телефоном відповіли, що це було приватне замовлення і розголошувати його результати не можуть.
Аби отримати відповідь на запитання щодо реконструкції колектора, Суспільне звернулося до комунального підприємства “Тернопільводоканал”. Начальниця відділу водопровідних мереж Ганна Загородна розповіла, що колектор збудований у 80 роках і знаходиться в аварійному стані.
“Проводяться роботи з реконструкції каналізаційного напірно-самопливного колектора по вулиці Довженка через вулицю Гайову, вулицю Подільську і аж до наших очисних споруд. Тобто, довжина нашого колектора досягає 4 кілометрів. Ця каналізація обслуговує майже половину жителів Тернополя: “Східний масив”, “Сонячний масив”, “Канаду”. Стоки проходять сюди через цей колектор. Така специфіка каналізаційної мережі, що при проходженні вона виділяє гази. Зараз проводяться роботи в зоні камери і тому ми змушені були її відкрити. Дуже складні роботи і тому воно так затягується”.
На запитання щодо випарів з каналізації, які створюють незручності для мешканців прилеглих до колектора будинків, Ганна Загородна відповіла:
“Буде смердіти, доки не завершать роботи. Поки що мусить бути так як є, ми нічого не зробимо. Це просто специфіка каналізаційної мережі”.
Надати технічну документацію щодо реконструкції колектора у водоканалі нам відмовилися. Пояснили, що це об’єкт критичної інфраструктури, тому у воєнний час надати таку інформацію не можуть. Також повідомили, що згідно проєктної документації, технічний нагляд за цим об’єктом здійснює відділ технагляду Тернопільської міської ради. Туди Суспільне також звернулося за коментарем. Отримали відповідь, що цю ситуацію мають коментувати представники КП “Тернопільводоканал”.
За словами голови ОСББ Павла Фундитуса, зараз сморід від колектора зменшився.
“Після того, коли вийшов сюжет на телебаченні про нашу проблему, ми помітили з мешканцями, що колектор щільно накрили. І це зробило певний результат. Якщо б працівники, що ремонтують той колектор, накривали його щоразу після виконаних робіт, то такого б запаху не було”.
Як каналізаційні випари можуть впливати на здоров’я людей розповів представник обласного Центру контролю та профілактики хвороб Юрій Дементьєв.
“Каналізаційні стоки небезпечні в тому плані, що під час їхнього бродіння можуть утворюватися гази. Три основних компоненти — це метан, найбільше його в стічних водах і каналізаційних стоках, сірководень і аміак. Метан небезпечний в плані того, що він вибухонебезпечний. А стосовно неприємного запаху якраз і впливу на здоров’я населення, це може бути сірководень і аміак. Це небезпечно тим, що можуть бути загострення хронічних хвороб, можуть бути якісь алергічні реакції у людей, якісь прояви з боку дихальної системи”.