Про це розповів Суспільному виконувач обов’язків директора Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника Василь Ільчишин.
За його словами, це з’ясувала комісія заповідника під час інвентаризації майна. Звірку провели після виселення із собору громади Української православної церкви московського патріархату. Зникли й інші речі, але, допоки триває кримінальне провадження, всього переліку не оприлюднюють.
“У каплиці в куті стояло два великих дерев’яних кивоти (шафки зі скляними дверцятами для ікон). Була ікона Белзької та один великий дерев’яний кивот 19 століття з іконою Юрія Змієборця. Будемо намагатися добиватися юридичним шляхом, аби попередній користувач собором повернув незаконно забрані предмети. Це є твори мистецтва, вони — невіддільна складова храму”.
“Добре видно по цих іконах, що вони полущені, потріскані, бракує деяких елементів. З Національним реставраційним центром, філія якого є в Києві, складаємо програму. З їхніми майстрами вже працюємо над тим, щоб розробити комплексне відновлення. Біля собору облаштовуємо приміщення під майстерню. Хочемо, щоби вже з наступного року тут, на місці, займатися їх реставрацією і консервацією. Не будемо везти ці ікони у Львів чи в Київ”.
Цьогоріч 30 листопада виконавча служба примусово повернула Миколаївський собор у власність держави. Судова тяганина з парафією УПЦ МП, яка орендувала собор, тривала впродовж 11 місяців. Це повідомив заступник директора Кременецько-Почаївського заповідника Ігор Деревінський. Він захищав інтереси заповідника в суді.
“Користувачем будівлі з 2018 по 2023 рік була релігійна громада Святителя Миколая, місто Кременець, Тернопільської єпархії УПЦ. З нею був укладений договір про безоплатне користування цією пам’яткою архітектури відповідно до чинного на той час законодавства. Термін оренди закінчився в лютому 2023 року. Згідно з умовами договору (він був типовий) вони повинні були повернути цю пам’ятку архітектури назад у заповідник, оскільки він є уповноваженим власником майна від Міністерства культури та інформаційної політики на праві оперативного управління”.
Нагадаємо, Верховний суд залишив в силі постанову Західного апеляційного господарського суду та рішення Господарського суду Тернопільської області, якою зобов’язали повернути заповіднику Миколаївський собор з келіями.