Нацiональний банк України несподiвано змiнив фiксований курс долара, попри попереднi обiцянки, що курс залишиться на рiвнi 29,25 грн за долар до кiнця вiйни. Тепер офiцiйний курс долара сягнув 36,6 грн, що очiкувано спровокувало зростання курсу на «чорному ринку» до 40-42 грн.
ZAXID.NET зiбрав думки експертiв у темi економiки та фiнансiв, а також представникiв бiзнесу про те, що означає такий крок НБУ, як це вплине на бiзнес i на життя українцiв загалом.
Олексiй Давиденко, бiзнесмен, власник мережi «Медтехнiка»:
«Якщо ви щось з iмпортних товарiв i так планували купити найближчим часом: побутова хiмiя, косметика, iмпортнi лiки, пальне, побутова технiка – краще буде це зробити прямо зараз […] Реакцiя на дiї НБУ буде миттєвою – всi iмпортнi товари в магазинах найближчими днями пiднiмуться в цiнах на 25-30%. За ними пiднiмуться в вартостi i товари українського виробництва, де присутня складова iмпортної сировини та iмпортних комплектуючих. Це тiльки питання часу на переоцiнку».
Євген Дубогриз, асоцiйований експерт CASE Україна, до 2019 р. працював в НБУ:
«Тепер, якщо не станеться нiчого дуже супернеочiкуваного, до кiнця року не буде потреби змiнювати офiцiйний курс взагалi. Не буде значних розходжень мiж офiцiйним та «ринковим» курсами (в лапках, бо нема ринку, через те, що нема вiльного руху капiталу). Пiднiми НБУ курс в травнi чи червнi – така проблема виникла б. Зараз нi; менi здається, курс на рiвнi 37 включає в себе всi негативнi очiкування по подорожчанню долара, пiдвищенням ставок в США та iнших чинниках «повзучої девальвацiї». Тобто, як i у випадку iз пiдвищенням ключової ставки на початку червня, Нацбанк просто визнав реальнiсть такою, як вона є».
Олександр Бондаренко, економiст, бiзнесмен:
«Пiдвищення Нацбанком на 25% офiцiйного курсу долару сприятиме розвитку українських експортерiв. Курс у 36,5686 грн/$ дозволить наростити обсяги експорту на 25-30% в грошовому вимiрi. Українськi експортнi товари стануть бiльш конкурентоздатними. А ось iмпортнi товари, вiд яких залежить економiка України, подорожчають, ймовiрно, на 20-25%. В першу чергу це стосується iмпортних продуктiв, будiвельних матерiалiв i паливних ресурсiв».
Глiб Вишлiнський, виконавчий директор Центру економiчної стратегiї:
«Головна проблема з валютним курсом зараз – невiдомо, який курс є ринковим. Готiвковий ринок живе окремим життям з безготiвковим. На готiвку впливає все що завгодно – вiд чуток до пiльг на ввезення авто. Одразу пiсля пiдвищення офiцiйного курсу готiвковий долар стрибнув до 38,5-39 на продаж при збiльшеннi маржi до 1-2 грн. Безготiвковий теж складний – невеликий дефiцит торгiвлi товарами та послугами є, вiдплив капiталу теж, але їх в окремi мiсяцi перекриває багатомiльярдна фiндопомога Заходу, а в окремi – нi. Тож Нацiональний банк України змушений приймати складнi i неочевиднi рiшення».
Сергiй Фурса, iнвестицiйний банкiр:
«Чому Нацбанк пiшов на цей крок? Бо в нього насправдi не залишилось вибору. Тримати курс на зафiксованому на початку вiйни рiвнi вже не було змоги. Резерви занадто швидко витрачалися на пiдтримання цiєї валютної стабiльностi. А рiзниця мiж офiцiйним курсом i курсом чорного ринку досягла 25%, боляче вiдображаючись на експортерах та деяких ФОПах, особливо з IT-сектору […]
Який негатив вiд цього рiшення НБУ? Iнфляцiя. Хоч бiльшiсть iмпортерiв подумки i орiєнтувались на ринковий, кешевий, курс, проте все ж таки продукцiя заводилась в країну по курсу 29,5. Наприклад – бензин. Зараз вiн має здорожчати. Що буде мати ефект на всi цiни. Але питання у тому, що Нацбанк дiє в ситуацiї, коли у вас немає доброго рiшення. Є лише погане i дуже погане. I так буде до кiнця вiйни».
Сергiй Куюн, експерт з енергетичних питань, директор «Консалтингової групи А-95»:
«Розрахунок на базi формули держрегулювання показує, що поточнi цiни на заправках мають всi шанси втриматися без пiдвищення. Цьому буде також сприяти й зниження свiтових цiн на нафту й нафтопродукти, яке спостерiгається у липнi».
Тимофiй Милованов, екс-мiнiстр економiки, почесний президент Київської школи економiки:
«В цiлому нас чекають складнi часи в економiцi. Готуйтесь. Українська економiка показала себе дивовижно стiйкою пiд час вiйни, особливо на початку. Проте у стiйкостi є запас, i вiн не нескiнченний. Вiйна триває, а запас закiнчується. Все ж таки, економiка завжди адаптується до вiйни i при правильнiй економiчнiй полiтицi уряду та НБУ, i за пiдтримки мiжнародної спiльноти економiчна ситуацiя може бути прийнятною».
Анатолiй Амелiн, директор економiчних програм Ukrainian Institute for the Future:
«НБУ вiдмiнив «податок» на експорт i «пiдняв офiцiйний курс долара на 25% – до 36,5686 грн/дол.» Спочатку робимо дурницi, потiм виправляємо i стаємо героями. А бiзнес «у дупi».
Валерiй Пекар, економiст, викладач Києво-могилянської бiзнес-школи
«Правильне рiшення, виважене i процедурно бездоганне. Закриває одразу кiлька проблем i посилає важливий сигнал економiцi. Нацiональний банк та Уряд – молодцi».