Росiйське вторгнення в Україну негативно позначилося на ситуацiї в країнi в цiлому, що вже говорити про ринок працi. Та на заходi України активнiсть роботодавцiв покращилася, в тому числi i на Тернопiллi.
Так, до вiйни жителi захiдних населених пунктiв скаржилися на брак вакансiй. Часто-густо єдиним виходом для них ставала робота за кордоном, та от можливостi чоловiкам зараз покинути межi країни значно обмеженi. Позаяк, станом на початок вересня 2022 року релокейт в захiдноукраїнськi регiони здiйснили понад 700 пiдприємств, 500 iз них вже поновили роботу на новому мiсцi. За даними кадрового порталу grc.ua, сьогоднi на Захiдну Україну припадає 30% всiх актуальних вакансiй, пише Мiнфiн.
Традицiйно, iз великим вiдривом лiдирує Львiвська область – на цей регiон припадає 13,2%. Це не дивно, адже й до вiйни цей регiон знаходився на перших позицiях у Захiднiй Українi. Другу позицiю з показником 4,3% посiдає Iвано-Франкiвська область, третю — Закарпатська область (2,9%). Найменше вакансiй у Захiднiй Українi припадає на Чернiвецьку область — 1,3%.
Попри те, що на Захiдну Україну переїхала велика кiлькiсть внутрiшньо перемiщених осiб, вони не спричинили значного росту конкуренцiї, адже, як уже було сказано вище, безлiч нових пiдприємств нiвелювали цей процес. У Львiвськiй областi цей показник складає 1,4 людини на мiсце, в Iвано-Франкiвськiй — 1,2, у Закарпатськiй — 1,3. Навiть регiон iз найбiльшою конкуренцiєю, Волинська область, має показник конкуренцiї всього 2,1, що значно «приємнiше», нiж у багатьох iнших областях країни, де ця цифра мiсцями досягає 14 осiб на одне робоче мiсце.
Щодо середньої заробiтної плати, то на початок вересня на першiй позицiї, як i у топi активностi, знаходиться Львiвська область. Тут фахiвцi отримують у середньому 18 800 грн. Друге мiсце посiдає Закарпатська область — 16 600 грн. А ось Iвано-Франкiвська область, яка вiдрiзняється високою активнiстю ринку працi, поступилася мiсцем у трiйцi. Тут працiвники отримують у середньому 14 400 грн. «Бронзу» вiдiбрала Хмельницька область, де працiвники заробляють 15 300 грн.
Що цiкаво, Чернiвецька область з найнижчим показником активностi випередила багато регiонiв у рейтингу середнього прибутку. Тут цей показник знаходиться на рiвнi 14 200 грн, тобто лише трохи нижче, нiж у Хмельницькiй областi, яка замкнула трiйку лiдерiв. Чернiвецька область обiйшла, наприклад, Рiвненську область (13 100 грн) та Тернопiльську область (11 400 грн). Тернопiльська область є аутсайдером у цьому рейтингу i поступається лiдеру (Львiвськiй областi) орiєнтовно на 40%.
А от найпопулярнiшими професiйними сферами в Тернопiльськiй областi є:
продажi (39%);
початок кар’єри, студенти (22,1%);
транспорт, логiстика (9,1%);
бухгалтерiя, управлiнський облiк, фiнанси пiдприємства (5,2%);
адмiнiстративний персонал (5,2%).
Транспорт та логiстика у нашому регiонi вкотре опинилися на високих позицiях. На це, без сумнiву, вплинув переїзд багатьох компанiй, багато з яких налагодили транспортi перевезення.