На тлі російської агресії та риторики Дональда Трампа щодо майбутнього НАТО все частіше виникають питання, чи може на європейському континенті з’явитися окремий військовий союз – такі собі Збройні сили Євросоюзу? До слова, колись аналогічну ідею висував Шарль де Голль, потім її періодично піднімали то Німеччина, то Франція.
Переконаний, що з часом ідея про створення окремої армії ЄС буде реалізована. Для цього є одна проста причина – на сьогоднішній день ЄС є окремим глобальним гравцем, якого, наприклад, як окремого суб’єкта запрошують на зустрічі G7. За своїм змістом інституції ЄС є четвертою, наддержавною формою влади. А тому Євросоюз природньо прийде до того, що захоче мати у своєму арсеналі окремі Збройні сили, які будуть діяти в межах ЄС.
Одразу зауважу, що Збройні сили Євросоюзу не будуть альтернативою НАТО, який, до речі, не має власної армії, позаяк армія Альянсу – це армії країн-членів Альянсу. Процес створення армії ЄС відбуватиметься паралельно з НАТО.
Збройні сили ЄС можуть бути чимось на кшталт комбінованої структури, яка формуватиметься з військовослужбовців європейських країн. З них можуть створити певну кількість нових бригад, в яких військові будуть спілкуватися між собою, скажімо, англійською мовою.
Думаю, незабаром історія зі створенням окремого військового угрупування на європейському континенті буде активно розвиватися. Таке угрупування може контролювати східні кордони ЄС та бути додатковим фактором стримування російської агресії.
Ігор Рейтерович,
Політолог, кандидат політичних наук
Керівник політико-правових програм Українського Центру суспільного розвитку