У зв’язку з війною в Україні багато інвесторів, які планували вкладати кошти, відмовлялися від них через нестабільну ситуацію. З першого дня війни перервано ланцюги поставок з України, Росії, Польщі, Німеччини та інших країн. Про те, як змінилася глобальна економіка під впливом українських компаній та які цікаві новини далі у нашому огляді.
Хто постраждав
Найбільше постраждав експорт та всі підприємці, які отримували від нього дохід. У свою чергу ті роботодавці, які брали на роботу українців до війни (наприклад, будівельні компанії, європейські фермери), зіткнулися з нестачею робочої сили. Величезна міграція, з одного боку біженців, а з іншого – захисників (які часто поверталися на батьківщину, щоб захищати країну), змусила глобальну економіку повернути на рейки пошук нових ринків.
Виникли проблеми з макроекономічними показниками: зросла інфляція практично в усіх країнах, які активно допомагають Україні.
Україна посідає перше місце у виробництві харчових продуктів: соняшникової олії, кукурудзи, злакових та ін. Зокрема, за обсягами постачання олії – 40% ринку належить саме Україні; кукурудзи – 15%; ячменю – 14%. Крім того, Україна експортувала метали (близько 10% ринку) та добрива, без яких неможливо вирощувати продукти харчування.
Серед експорту також транспорт та обладнання для машинобудування; промислові та хімічні продукти; проміжна продукція та напівфабрикати для різних галузей; тваринні та рослинні воски тощо. На жаль, не лише до закінчення війни, а й іноді набагато довше багато позицій неможливо експортувати на світовий ринок. Тому не лише Україна, а й глобальна економіка загалом зазнала великих втрат.
Ще один напрямок, який постраждав від війни на глобальному рівні, — громадяни, які стали біженцями. За оцінками польських експертів, понад 3,7 мільйонів українських громадян залишили країну з початку війни. З них понад 2,5 млн. територіально перебувають у Польщі. 6,5 мільйонів – переміщено всередині держави. Переважна частина біженців — жінки, діти та люди похилого віку. Лише незначний відсоток біженців знаходить роботу. Інші — лягають важким фінансовим тягарем на бюджети різних країн. Крім того, слід не забувати, що військові витрати також лягли колосальним навантаженням на глобальну економіку.
Розвиток під час війни
Незважаючи на обмежені ресурси, активізація бізнесу, а також нарощування експортного потенціалу є дуже важливими для України. Станом на вересень 2022 року понад 1800 компаній перевезли свій бізнес у більш безпечні регіони держави. Підписано десятки тисяч угод про кредитування для поновлення та розвитку бізнесу. Все це вселяє велику надію на те, що зовсім скоро економіка України не лише повернеться до довоєнного рівня, а й почне активно виходити з новими продуктами на світовий ринок.