“Діти – майбутнє нашого суспільства, а наша місія – виховувати їх та стежити, аби вони не стали на хибний шлях”, – у цьому переконаний старший інспектор ювенальної превенції Тернопільського районного управління поліції Ростислав Степанчак. Ювенальний поліцейський – один із найуніверсальніших співробітників поліції, який повинен навчати дітей, підтримувати їх та допомагати виправляти свої помилки. Це і психолог, і вчитель, і наставник. 8 липня в Україні відзначають день працівників ювенальної превенції.
Ростислав Степанчак у 2019 році вступив до Академії патрульної поліції, а кар’єру правоохоронця розпочинав у групі реагування патрульної поліції Бережанського відділу.
«Мене завжди неабияк цікавила робота з дітьми, тому, коли я дізнався про вакансію ювенального працівника, вирішив спробувати. І ось уже понад 3 роки я працюю з дітьми. Про своє рішення жодного дня не жалкував. Я знайшов себе у цій службі й викладаюся по максимуму. У роботі керуюся принципами самовідданості, чесності та професіоналізму», – каже Ростислав Степанчак.
Виявлення, попередження та своєчасне реагування на факти домашнього насильства, жорстокого поводження з дітьми, булінгу в школах й інших кримінальних та адміністративних правопорушень, вчинених неповнолітніми та щодо них – основні завдання співробітника ювенальної служби. Проте це далеко не все, адже найважливіший обов’язок кожного правоохоронця – захищати дітей у будь-який час доби.
Ростислав розповідає, що особливу увагу він намагається приділяти дітям, які виховуються у неблагополучних чи малозабезпечених родинах, а також тим, хто опинився в складних життєвих обставинах. Робота з батьками, піклувальниками чи опікунами – це також його обов’язок.
“Завдяки злагодженій співпраці з ювенальною службою, багато сімей відчувають підтримку оточення. Це важливо, особливо у період воєнного стану, – переконана начальник служби у справах дітей, надання соціальної допомоги сім’ям з дітьми та молоді Бережанської міської ради Оксана Шкільна. – Чимала кількість підлітків та дорослих прислухаються до порад працівника поліції й стають на шлях виправлення”.
Створення безпекового середовища – це ще один вагомий пріоритет ювенального поліцейського. Ростислав пригадує, що у 2021 році у нього виникла ідея започаткувати молодіжний рух, аби виховувати правосвідомість, навчати сучасну молодь самодисципліні, а також бути суспільно корисними, проводячи профілактичну роботу серед однолітків. Молодь Бережанщини об’єдналася й саме тоді був створений юнацький корпус поліції «Бережанські шерифи».
«До нас приїжджають співробітники різних поліцейських служб, проводять інтерактивні та профілактичні лекції й розповідають про особливості роботи в правоохоронних органах» – каже учасниця юнацького корпусу поліції «Бережанські шерифи» Вікторія Яремчук.
Юні шерифи не тільки допомагають правоохоронцям, а й активно долучаються до різноманітних правових, соціальних, культурних та волонтерських заходів.
«Ще зі шкільної парти кожна дитина повинна розуміти, що працівник поліції – це друг і товариш, до якого завжди можна звернутися за допомогою», – стверджує начальник Бережанського відділу поліції Сергій Гаврилюк.
Учасник юнацького корпусу поліції «Бережанські шерифи» Артур Седанов зазначає, що більшість його однолітків хочуть у майбутньому приєднатися до лав Національної поліції України, а правовий гурток допомагає краще зрозуміти, як працює поліцейський, що потрібно знати та уміти.
Ростислав Степанчак розповідає, що з початком повномасштабного вторгнення він, окрім своїх службових обов’язків, зайнявся ще й волонтерством. До роботи намагався залучати молодь.
Аби наближати нашу перемогу, учасники юнацького корпусу систематично беруть участь у благодійних ярмарках, збирають кошти на речі та смаколики для наших захисників й захисниць, для бійців Об’єднаної штурмової бригади Нацполіції «Лють», внутрішньо переміщених осіб, дітей з сиротинців та тих, хто потерпів від бойових дій.
Напередодні дня працівників ювенальної превенції «Бережанські шерифи» привітали свого наставника та вчителя Ростислава Степанчака. Діти подякували йому за щирість, допомогу та підтримку.