Держспецзв’язку дає вiдповiдi на найпоширенiшi запитання українцiв щодо протидiї загрозам у кiберпросторi, безпечного користування телефонами, iнтернетом та iншi.
Як можна розпiзнати, що комп’ютер або смартфон зламали хакери або на ньому встановлено шкiдливе програмне забезпечення?
Будь-який пристрiй може бути уражений шкiдливим програмним забезпеченням. Проте, дiйсно, не завжди це може бути очевидним для користувача. Що має насторожити? Будь-яка нетипова поведiнка гаджета. Без уваги не потрiбно залишати, зокрема, такi “симптоми”:
- Батарея дуже швидко розряджається за невисокої iнтенсивностi використання (у налаштуваннях пристрою можна перевiряти, якi саме програми найбiльше використовують заряд батареї).
- Значне уповiльнення роботи гаджету.
- Частi збої в роботi комп’ютера чи смартфона. Наприклад, частi перезавантаження, раптовi вимкнення.
- Раптове зменшення обсягу вiльної пам’ятi.
- Поява спливних вiкон, реклами.
- Поява програм чи додаткiв, яких ви особисто не встановлювали.
- Самовiльна змiна гаджетом налаштувань.
- Передання великих обсягiв трафiку навiть тими програмами, якi рiдко використовуються.
- Самовiльне включення Wi-Fi, геолокацiї навiть при вiдключеннi опцiй вручну.
- Отримання незрозумiлих системних повiдомлень.
- Самовiльна робота курсору чи клавiатури.
Щоб мiнiмiзувати ризик зараження гаджету:
- Користуйтеся надiйними програмами-антивiрусами, регулярно перевiряйте пристрiй на наявнiсть загроз. Перелiк вiдомих антивiрусiв, якi викликають довiру в експертiв, можна переглянути тут https://t.me/dsszzi_official/3712
- Своєчасно встановлюйте оновлення пристроїв (оновлення для операцiйних систем, програм тощо). Це забезпечує пiдвищення рiвня безпеки та усуває виявленi недолiки системи. Рекомендацiї щодо оновлень регулярно публiкує Урядова команда реагування на комп’ютернi надзвичайнi подiї України CERT-UA, яка дiє при Держспецзв’язку https://www.facebook.com/UACERT
- Завантажуйте на смартфон додатки лише з офiцiйних магазинiв додаткiв Play Market для Android та App Store для iOS, перiодично перевiряйте їх перелiк i дозволенi доступи до даних. Видаляйте пiдозрiлi додатки та програми, а також тi, яких ви не встановлювали особисто.
- Не використовуйте “зламаних” версiй платних програм, особливо – з росiйських торентiв. Вони мiстять вразливостi. Якщо не маєте змоги купити – встановiть безплатну альтернативу.
- Вiдмовтесь вiд росiйських програм i сервiсiв.
- Не завантажуйте файлiв iз невiдомих джерел або вiд невiдомих чи малознайомих вiдправникiв. Шкiдливий код можуть мiстити навiть файли, якi мають вигляд безпечних – наприклад, як файли форматiв .docx, xlsx тощо.
- Якщо потрiбно завантажити такий файл – перед вiдкриттям перевiрте його антивiрусом iз попередньо оновленою версiєю вiрусної бази.