Президент Володимир Зеленський і його партія “Слуга народу” отримали голоси виборців, зокрема, й тому, що обіцяли судову реформу. Рік тому вони спробували виконати обіцянку, але реалізацію нового закону заблокувала спочатку Вища рада правосуддя, а потім і Конституційний Суд.
Тим часом, згідно з останнім опитуванням Центру Разумкова, лише 2,2% українців довіряють судам. Наші міжнарожні партнери що далі, то менш дипломатично говорять українській владі, що не будуть класти гроші своїх платників податків в кишені українських олігархів і їх прихвоснів в мантіях.
Далі – пряма мова нашої експертки з судової реформи Галини Чижик, яка вчора модерувала розмову про судову реформу на конференції “Діалоги про реформи: на шляху до Вільнюса”:
“Судова реформа – це тривалий і комплексний процес змін в судовій системі, але ці зміни можуть початись лише з оновлення Вищої ради правосуддя і Вищої кваліфкомісії суддів – органів, які призначають і звільняють суддів, Конституційного Суду та Окружного адмінсуду Києва (ОАСК взагалі треба було б ліквідувати).
Два тижні тому Рада вирішила не приймати в першому читанні законопроєкт #3711, який віддає формування нової ВККС в руки ОАСК, а доопрацювати його. Голова комітету Андрій Костін пообіцяв докласти зусиль, щоб цей процес був відкритим для суспільства, а в ньому могли взяти участь експерти від громадськості та представники міжнародних організацій.
Законопроєкту про реформу ВРП на порядку денному в Раді поки немає. Такий законопроєкт розробили в Міністерстві юстиції, і він вже встиг отримати дуже негативні – хто б міг подумати – відгуки ВРП. Цей законопроєкт передбачає відбір членів ВРП на відкритому конкурсі комісією, яка в рівних частинах складається з суддів, експертів громадських організацій і міжнародних експертів. Заступник Міністра Олександр Банчук наголосив на важливості залучення до комісії саме експертів від громадськості та міжнародних експертів.
Законопроєкт Мін’юсту відповідає передвиборчим обіцянкам президента і виконує міжнародні зобов’язання України. Але, схоже, він не подобається Офісу Президента (тобто Смирнову і Татарову), інакше пояснити, чому його досі не внесли в парламент, я не можу. Як влучно підкреслив Роман Куйбіда, Офіс Президента пішов в опозицію до президента.
Голова Верховного Суду Валентина Данішевська говорила про потребу забезпечити незалежність суддів, щоб ті доброчесні фахівців, які приходять в систему, не йшли з неї. З цим складно не погодитись. Тільки от зараз принцип незалежності захищає не чесних суддів, а контрольованих з ОАСК членів ВРП. А судді в більшості про це або мовчать, або активно підігрують ВРП.
Тому наше спільне завдання, як сказав Михайло Жернаков – створити таку систему, яка захищатиме і винагороджуватиме чесних суддів, а від нечесних самоочищуватиметься. Починаємо з ВРП, ВККС, КСУ і ОАСК”