Сім’я тернопільського прокурора та військового Віталія Стадника, загиблого на війні з росією, домоглася від суду дозволу встановити йому пам’ятник, що відрізняється від усіх інших на «Пантеоні Героїв» — частині Микулинецького кладовища, де ховають військових.
Про це написали журналістка Дарія Гірна та історик Вахтанг Кіпіані.
Вони розповідають, що в Тернополі міська влада та родини загиблих ініціювали створення меморіалу для військових, які загинули в російсько-українській війні.
Родичі військових більшістю проголосували за однаковий вигляд пам’ятників над могилами у вигляді козацьких хрестів з пісковику.
Родина Стадників, чий син Віталій до війни працював прокурором, спершу погодилася на однаковий вигляд пам’ятників, але потім вирішила поставити загиблому військовому бронзовий монумент у повний зріст. Пояснювали своє рішення вони тим, що «можуть собі дозволити» це.
Після цього батькам військового — колишнім суддям — запропонували перепоховати сина в іншому секторі, де вони могли би встановити йому будь-який пам’ятник, «щоб не руйнувати єдине архітектурне рішення меморіалу».
Однак ті не погодилися й намагалися самостійно встановити бажаний пам’ятник сину. Кіпіані розповідає, що родичі та інші військові, які перебували у відпустці, «мали чергувати на цвинтарі, щоб не дати цій родині порушити спільні домовленості та єдиний стрій хрестів».
Зрештою, Стадники пішли до суду, подавши п’ять позовів. Суди першої інстанції відхиляли їхні позови, але апеляційний суд у Львові ухвалив рішення на їхню користь. Воно скасовує 17 пункт положення про «Пантеон Героїв» Тернополя, який забороняє встановлювати індивідуальну надмогильну плиту.
«І от колишнім суддям дуже важливо, щоб цієї норми не було. Бо вони не ніщеброди якісь, а солідні забезпечені люди і поставлять своєму синові фігуру в повний зріст. Ще й з автоматом. Зрештою — мають право», — пише Кіпіані.