Продукти дорожчають в основному через зниження курсу національної валюти та збільшення собівартості виробництва. Про це Суспільному розповів доктор економічних наук Тарас Маршалок.
“Дешевшання нашої національної валюти призвело до того, що ми відчуваємо і бачимо зростання цін на цінниках країни. Ми відчуваємо зараз дефіцит певних категорій товарів. Якщо ми говоримо про продовольчі товари, так звані товари сільськогосподарського виробництва, ті ж яйця, ті ж крупи, олія і будь-які продукти харчування, то ми говоримо про те, що аграріям якщо й вдалося забезпечити посівну, то зібрати повноцінно збіжжя та урожай сільськогосподарських культур таки не вдалося. І ми розуміємо, якщо до війни вартість збору, наприклад, одного гектару пшениці вартувало певну суму, то після повномасштабного вторгнення, після здорожчання імпорту, це призвело до того, що вартість такого збирання зросла. Якщо в нас зростає собівартість, то ціни також зростають”.
За словами Тараса Маршалка, за оцінками Національного банку України рівень інфляції в серпні підвищився до 24%.
“За підсумками року інфляція підніметься до рівня 30%. Але це ми повинні розуміти, що це загальна інфляція. Є категорії товарів, які подорожчали менше, але найбільше подорожчали продовольчі товари. Це також пов’язано з тим, що Україні втратила повністю свої виробничі можливості для виробництва паливно-мастильних матеріалів. Всі ми пам’ятаємо недавню кризу на паливно-мастильні матеріали, величезні черги на заправних станціях, взагалі відсутність, дефіцит пального. Насправді вдалося переломити цю ситуацію, вдалося налагодити імпорт паливно-мастильних матеріалів. Але ми повинні зрозуміти, що довоєнні шляхи постачання були дешевшими, ніж ми маємо зараз. Пальне в Європі для України є дорожчим, тому що подешевшала гривня”.
“Також ми маємо великі інфраструктурні втрати. На початку війни було зруйновано багато інфраструктурних об’єктів, які належали аграрним підприємствам. Це одна з найбільших птахофабрик в Україні. Там було знищено фактично все. Також свідомо було знищено велику кількість елеваторів. Це там, де зберігалося наше збіжжя і це зерно було втрачено. Також було багато спалено вже засіяних полів. І вони вже стали непридатні, зерно вже не можна було зібрати. Також було знищено склади найбільших ретейлерів. Склади, де зберігалися продукти і товари найбільших українських торгових мереж. Це все було знищено і призвело до того, що нині ми відчуваємо певний дефіцит. Відчуваємо те, що не можемо постачати необхідну кількість продовольчих товарів до наших магазинів і це, своєю чергою, породжує таку інфляцію. Для того, аби щось купити, громадянин повинен заплатити більше”.
Тарас Маршалок каже, до кінця року інфляція може становити 30%. За його словами, це сприятиме подальшому підвищенню цін.